Förskola 3-5 ÅR

Leka & Lära

Vad är Leka&Lära?

Barngruppen Leka&Lära är en träffpunkt för svenska barn mellan 3 och 5 år. Den startades 1994 av en grupp aktiva föräldrar. Under skolåret träffas vi varannan lördag mellan kl.11.00 och kl.13.00.

leka-lara-1b

Vad gör vi?

Vi sjunger och leker, målar och ritar, klipper och klistrar, allt på svenska. Vi firar svenska högtider och traditioner som påsk, jul samt äter semlor och våfflor.

leka-lara-2c

Lekis Sant Cugat

Vad är Lekis Sant Cugat?

Barngruppen Lekis Sant Cugat är en träffpunkt för svenska barn mellan 3 och 5 år. Den startade 2008 för att förbereda småsyskonen till de elever som går på den kompletterande undervisningen i svenska. Under skolåret träffas vi varje onsdag mellan kl.17.30 och kl.18.30 på Casa de Cultura i Sant Cugat del Vallès.

Lekis Sant Cugat

Vad gör vi?

Vi sjunger och leker, målar och ritar, klipper och klistrar, allt på svenska. Vi firar svenska högtider och traditioner som påsk, jul samt äter semlor och våfflor.

Lekis Castelldefels

Vad är Lekis Castelldefels?

Barngruppen Lekis Castelldefels är en träffpunkt för svenska barn mellan 3 och 5 år. Den startade 2012 för att förbereda småsyskonen till de elever som går på den kompletterande undervisningen i svenska. Under skolåret träffas vi varje torsdag mellan kl.17.00 och kl.18.00 på Evangeliska kyrkan i Castelldefels.

lekis-castelldefels-1

Vad gör vi?

Vi sjunger och leker, målar och ritar, klipper och klistrar, allt på svenska. Vi firar svenska högtider och traditioner som påsk, jul samt äter semlor och våfflor.

lekis-castelldefels-2b

Lekis Barcelona

Vad är Lekis Barcelona?

Barngruppen Lekis Barcelona är en träffpunkt för svenska barn mellan 3 och 5 år. Den startade 2015 för att förbereda småsyskonen till de elever som går på den kompletterande undervisningen i svenska. Under skolåret träffas vi varje måndag mellan kl.17.30 och kl.18.30 i Escola Mare de Déu del Rosers lokaler i Barcelona.

lekis-barcelona-1

Vad gör vi?

Vi sjunger och leker, målar och ritar, klipper och klistrar, allt på svenska. Vi firar svenska högtider och traditioner som påsk, jul samt äter semlor och våfflor.

lekis-barcelona-2